Probiotika till kalv
Nytt nummer av Tidningen! Ett magasin för svensk lantbruksnäring
Ute nu – Nytt & Nyttigt om Fjäderfä 2025
Nytt nummer av Tidningen! Ett magasin för svensk lantbruksnäring
Bra att ha inför lamning
Lämpliga tider under året för hullbedömning
Bra pH-värde gör skillnad för blötfoderanläggningen
Nytt nummer av Tidningen! Ett magasin för svensk lantbruksnäring
Nytt nummer av Tidningen! Ett magasin för svensk lantbruksnäring
Fibergi är nu en del av Hippo!
Vad finns i min silo?
Hållbart med digital faktura – registrera dig före den 1 oktober!
Vad finns i min silo?
Hållbart med digital faktura – registrera dig före den 1 oktober!
Hållbart med digital faktura – registrera dig före den 1 oktober!
Bättre kvalité på grovfodret
Svenska Foder & Salinity gör gemensam sak
Nytt & Nyttigt om växt, grovfoder, spannmål och ensilering
Hållbart med digital faktura – registrera dig före den 1 oktober!
Ogräs i vårkorn, vårvete, havre, åkerböner, ärter och sockerbetor – Fokus i fält v 15
Nytt nummer av Tidningen! Ett magasin för svensk lantbruksnäring
Vad finns i min silo?
Hållbart med digital faktura – registrera dig före den 1 oktober!
Nomus hjälper dig med allt kring spannmålen!
Full koll på din spannmål
Tillväxtreglering, inför majssådden och svartfågel – Fokus i fält v 16
Ogräs i vårkorn, vårvete, havre, åkerböner, ärter och sockerbetor – Fokus i fält v 15
Tillväxtreglering, inför majssådden och svartfågel – Fokus i fält v 16
Vad är nästa steg för fjäderfägödselmarknaden?
Ogräs i vårkorn, vårvete, havre, åkerböner, ärter och sockerbetor – Fokus i fält v 15
Nytt nummer av Tidningen! Ett magasin för svensk lantbruksnäring
Tillväxtreglering, inför majssådden och svartfågel – Fokus i fält v 16
Vad är nästa steg för fjäderfägödselmarknaden?
Tillväxtreglering, inför majssådden och svartfågel – Fokus i fält v 16
Ogräs i vårkorn, vårvete, havre, åkerböner, ärter och sockerbetor – Fokus i fält v 15
Nytt nummer av Tidningen! Ett magasin för svensk lantbruksnäring
Ny energi skapar dynamik på bränslemarknaden
Ett nytt år för 6Tolv
Förändring är det konstanta
Ett nytt år för 6Tolv
Förändring är det konstanta
Ett nytt år för 6Tolv
Förändring är det konstanta

Bra pH-värde gör skillnad för blötfoderanläggningen

Två grisar dricker vatten.

När man hanterar blöta foderråvaror måste man tänka på den värme som finns i stallarna, och att det innebär tillväxt av olika mikroorganismer som kan påverka foderhygienen. Vissa mikroorganismer vill man ha. Andra kan resultera i hygienproblem som ger sämre foderutnyttjande och olika sjukdomar. Målet är ju att grisarna får ett foder som har rätt näringsinnehåll, som håller dem friska och kan växa optimalt – hälsosamt och ekonomiskt.

Sören Hedemann Andersen arbetar som teknisk säljkonsult på DLG Desinfektion och Farmpack och har många års erfarenhet av att åka ut på gårdar och konsultera kring de här frågorna. Han kan inte nog betona vikten av att bibehålla rätt pH-värde i blötfodret.

-Med rätt pH-värde i blötfodret slipper du bleka och slöa grisar, du slipper även magsår och universell tarmblödning minimeras (för slaktgrisar). Du ser ofta att grisarna får ett högre foderupptag och en bättre aptit, samt att mjölkavkastningen ökar.

-Det är också så att de fermenteringsproblem som kan uppstå i en blötfoderanläggning försvinner. Dock ska man vara uppmärksam på ny fermentering.

Vad är då rätt pH-värde i en anläggning?

-Ett bra pH-värde för en blötfoderanläggning ligger någonstans mellan 4,5-4,8. Om du har ett för högt pH i din produktion, kan du få problem med feljäsning och coliforma bakterier i fodret, vilket kan resultera i nedsatt aptit.

-Om du har ett pH-värde under 4 kan det hämma tillväxten av goda mikroorganismer i blötfodret. Det innebär också att det kan ge magsår hos suggor, avvänjningsgrisar och slaktgrisar.

"Ett bra pH-värde för en blötfoderanläggning ligger någonstans mellan 4,5-4,8."

Sören Hedemann Andersen, teknisk säljkonsult på DLG Desinfektion och Farmpack

Sören Hedemann Andersen, teknisk säljkonsult på DLG Desinfektion och Farmpack.

Hur kan man upptäcka att pH-värdet inte är som det ska?

-Ofta ser man det på aptiten, grisarna äter inte av fodret. Du kan också se det på suggorna som inte mjölkar som de ska. Avvänjningsvikterna pekar nedåt, när inte grisarna för näring nog.

-Djuren ser också gärna bleka ut och är otrivsamma i humöret.

Hur kan man uppnå ett bra pH-värde i sin blötfoderanläggning?

-Märker du att produktionen sjunker eller att hälsoläget är försämrat utan någon riktigt anledning, bör du rengöra din anläggning – för att starta på nytt, så att säga, säger Sören. Gå igenom ditt system och se om det finns någon svag punkt där själva problemet kan utgå ifrån. Rengör alla rörledningar och blandarkar – men också andra tankar eller silos som är knutna till din blötfoderanläggning. Har du ett rent system, hjälper det ju inte om du har andra råvaror som ställer till det. Gå över hela anläggningen.

-Det handlar om att tvätta tankar och se till att beläggningar försvinner med hjälp av tvättmedel, Allround Såpa. Spola igenom systemet med mycket vatten och gärna med varmare vatten. Använd våra rengöringsmedel som t.ex. CID 2000, Kenosan eller DM Clean.

-Därefter ska du alltid använda dig av produkter som Myrsyra eller Helmgräs i din blötfoderanläggning, som Svenska Foder har i sitt sortiment. När du tillsätter dessa produkter till ditt blötfoder får du ett större mervärde i ditt foder, eftersom aminosyrahalten blir högre (dvs den förstörs inte av ett dåligt pH-värde). Dessutom får du ett stabilt pH-värde i din blötfoderanläggning, vilket gör stor skillnad för din produktion i långa loppet.

Att göra om du märker att något är fel

  • Rengör din anläggning.
  • Gå igenom ditt system för att identifiera svaga punkter där problemet kan ha uppstått.
  • Rengör alla rörledningar, blandarkar, andra tankar och silos som är knutna till blötfoderanläggningen.
  • Använd Allround Såpa för att få bort beläggningar på tankar.
  • Spola igenom systemet med mycket och varmt vatten. Använd rengöringsmedel som CID 2000, Kenosan eller DM Clean.
  • Använd Myrsyra eller Helmgräs i fortsättningen för att få ett stabilt pH-värde i blötfoderanläggningen. Tillsätt detta till blötfodret.

För rengöring

DM Clean

Rengöringsmedel för vattenledningar, blötfoderanläggningar och mjölkutrustning.
Flytande alkaliskt diskmedel framtaget för att klara av de svåraste miljöerna i djurstallar, inredning och maskiner. Den tar effektivt bort fett- och proteinbeläggningar och innehåller även korrosionsskydd. God vidhäftning på både lodräta och vågräta ytor, oavsett material (plast, järn och betong). Kostnadseffektivt tack vare dess effektivitet redan vid låga koncentrationer. Det höga innehållet av kaliumhydroxid gör DM Clean effektiv även vid låga temperaturer i diskvattnet (40 – 80 °C)

Nöt: För diskning av mjölkutrustning, mjölkningsanläggningar, mjölktankar och robotsystem. Produkten är skonsam mot såväl anläggning som gummin.

Fjäderfä: Rengöring av vattensystem. Lämplig att använda om vattensystemet har mycket biofilm. För bästa resultat ska systemet desinficeras efteråt med CID 2000.

Gris: Tar effektivt bort fett- och proteinbeläggningar. Innehåller korrosionsskydd. Lämplig att använda om vattensystemet har mycket biofilm
Gris: Rengöring- och desinfektionsmedel för vattenledningar och blötfoderanläggningar

Godkänd i ekologisk produktion!

Användning
Tillsätt 3-5 % DM Clean till vattensystemet och låt verka i max 2 h.
Skölj därefter noggrant med vatten

CID 2000

Rengöring och desinfektionsmedel för vattenledningar och blötfoderanläggningar.
Biofilm, dvs ett lager av organiskt material, är vanligt förekommande på insidan av vattenrören. Biofilm kan täppa till ventiler, minska volymen i vattenrören med 70-80% och därmed minska vattengenomströmningen betydligt. Biofilmen kan innehålla flera olika mikroorganismer och har en negativ effekt på vaccin och vitaminer som tillsätts i vattnet. En enkel högtrycksspolning avlägsnar inte biofilm. Det gör inte heller klor och jodprodukter. En effektiv rengöring och desinfektion av vattensystemet kräver tillsats av syre.

Cid 2000 består av 20% stabiliserat väteperoxid (H2O2) som bryts ned till vatten (H2O) och syre (O2). Det fria, gasformiga syret kommer att ”skrubba” på biofilmen, få den att lossna och lösa upp den. Innehåller även perättiksyra, ättiksyra och organiska syror.

Godkänd i ekologisk produktion

Användning
I tomma stallar doseras 2 % CID 2000 i vattenledningarna
Cid 2000 kan vid behov också användas när det är djur i stallet men då med en lägre dosering.
Låt blandningen stå i 6-18 h innan den noggrant sköljs med vatten.

För fjäderfä: Produkten lämpar sig också väl att använda när det är djur i stallarna exempelvis som rengöring efter dosering av vitaminer etc. Gör då en brukslösning med 0,2-0,4 liter CID 2000 + 10 liter vatten och sätt sedan medicinblandaren på 1 %. Detta bör göras 24 h efter det att vitaminerna etc. slutat tillsättas. Kan användas till kycklingar redan från insättning och under första veckan.

Kenosan

Mycket effektivt rengöringsmedel för större stallar och inredning. Framtagen för att klara de svåraste miljöerna i djurstallar.

För att sänka pH-värdet

Myrsyra

En mycket prisvärd och effektiv pH-sänkare. Håller bakterierna i schack och hämmar oönskad mikrobiell tillväxt. Produkten är mycket frätande.

HelmGräs

Sänker pH-värdet och hämmar tillväxt av svampar och jäst. Innehåller en blandning av myrsyra, propionsyra och natriumformiat. Mindre frätande och korrosiv än myrsyra

Senaste artiklarna

Alla
Fördjupning
Nyheter
Nyhetsbrev Växtodling
Podcast
Röst från fältet
Tips & Råd
Liten svartvit kalv ligger ner i kalvhydda.

Probiotika till kalv

Nytt & Nyttigt om Fjäderfä 2025

Ute nu – Nytt & Nyttigt om Fjäderfä 2025

Planera din bulkleverans i påsk redan idag!

Bra att ha inför lamning

Ulf Stenströmer, travtränare, och Susanne Edlund, hästfodersäljare

Engagerad, noggrann och orädd hästkarl

Gotlandsfår i stall med halm.

Lämpliga tider under året för hullbedömning

Gotlandsfår i stall står snett mot kameran.

Grovfoderkvalitén är avgörande för får

Fibergi-produkter

Fibergi är nu en del av Hippo!

Sök
Mina sidor
Logga in/registrera dig som: