Såtidpunkt och plantantal
Det är viktigt att så så snart jorden är tjänlig på våren eftersom tillväxtsäsongen är kort som den är. Om du sår för tidigt, innan jorden är tjänlig, skadar du jorden vilket du kommer att märka under hela säsongen. Många år upplever vi också torra perioder under våren och det är därför viktigt med bra etablering innan det blir torrt. För spannmål är spännvidden kring optimalt antal plantor per m2 stor och måste anpassas efter såtidpunkt, jordtyp och såbädd. Vid tidig sådd väljer man det minsta antalet plantor och vid sen sådd det högsta.
Spannmål gror vid 2-3 oC och ärter och åkerbönor behöver ett par grader varmare. Vi rekommenderar att du sår i följande ordning: åkerbönor, vårvete, havre, vårkorn och ärter. Vid sen sådd hinner inte plantan att få många sidoskott och därför måste man öka antalet plantor för att få ett optimalt antal ax/m2.
Grödor | Södra Sverige Omr. A-B Grobara kärner/m2 | Mellan Sverige Omr. C-F Grobara kärner/m2 | TKV | Utsädes-mängd, kg pr. ha | Sådjup, cm |
Vårkorn | 350 | 400 | 55 | 170 | 3-4 |
Havre | 425 | 450 | 40 | 135 | 3 |
Vårvete | 500 | 550 | 41 | 185 | 3 |
Vårraps | 150 | 150 | 4 | 3,5 | 2 |
Ärter | 80 | 100 | 225 | 150 | 5-6 |
Åkerbonor | 45 | 50 | 500 | 220 | 6-8 |
För att få det rätta plantantalet måste man känna tusenkornvikten som finns tryckt på förpackningen. Utsädesmängden kan räknas ut med nedanstående formel.
Antal grobara kärnor pr m2 x TKV (Tusenkornvikt (gram) | = Utsädesmängd i kg pr ha |
Det är viktigt att vara realistisk kring fältgrobarheten och ofta sätts den till 90 % vilket är högt om inte jordbearbetningen är helt i topp. Grödan skall sås på fast botten.
- Vårkorn ska sås först när jorden reder sig
- Sådd i komprimerad fuktig jord orsakar dålig rotutveckling
- Spannmål bör sås på 3-4 cm djup, på fast botten. Kom ihåg att kontrollera sådjupet regelbundet
Gödningsstrategi vårspannmål
Generellt bör hela kvävemängden och alla näringsämnena läggas ut vid sådd. Vårspannmålen har en kort tillväxtsäsong, och kommer det en försommartorka är det extra viktigt att alla näringsämnena är nära rotsystemet.
Om inte alla näringsämnen placeras vid sådd bör de tillföras så tidigt i växtsäsongen som möjligt. En sen giva kan ge möjlighet till att reglera den samlade kvävetillförseln efter väderförhållandena i tillväxtsäsongen, och den kan vara med till att öka såkapaciteten under våren. Sen giva kan dock ge för dålig kväveutnyttjande vid torra förhållanden, och större risk för grönskott om torka avlöses av regn. Där man använder flytgödsel bör det myllas ner före sådden för att uppnå det bästa utnyttjandet.
Maltkorn ska om möjligt gödslas så att du uppnår ett proteininnehåll på mellan 10,0 och 10,5 procent – vilket då ger flera fördelar.
- Du uppnår det ekonomiskt optimala utbytet vid cirka 10,5 procent protein
- Genom cirka 10,5 procent protein har malten den högsta enzymaktiviteten och bryggkvaliteten och kan då enklast avsättas till mälterierna.
För varje 10 kg N extra per hektar ökas proteininnehållet med 0,2 procentpoäng.
Foderspannmål gödslas efter ekonomiskt optimalt utbyte.
Kom ihåg att tillföra fosfor och kalium
4 danska landsförsök som gjorts 2019 bekräftar än en gång hur viktigt det är att tillföra fosfor och kalium. Alla parceller har fått 120 kg kväve och alla näringsämnen placeras vid sådd.
Gödsling av ärter och åkerbönor
Ärter och åkerbönor är kvävefixerande och behöver inte kvävegödslas. Du ska dock prioritera kalium och fosfor om du har K-AL-värde under 16 och P-AL-värde under 12. Använd 200-400 kg PK 11-21, högsta mängd vid låga K- och P-AL-värden.
I PK 11-21 finns det bara 1,5 % svavel, vilket inte är tillräckligt för att försörja plantorna med svavel. Tillägg gödsling utan fosfor är polysulphate som har högt innehåll av både kalium, svavel och magnesium. Polysulphate innehåller 11,6 % K, 19,2 % S och 3,6 % Mg. En annan möjlighet är Patentkali som innehåller 24,9 % K, 17 % S och 6 % Mg.
Kom ihåg rätt pH. Vid pH under 6 minskas kvävefixeringen. Har du inte kalkat jorden kan du vid sådd placera 200-300 kg Omya Calciprill för att säkerställa kvävefixeringen. Om du saknar svavel kan du använda Omya Sulfoprill som innehåller 12 % svavel. Calciprill-produkterna är granulerad kalk som kan användas som vanlig gödning antingen med såmaskinen eller med kalkspridaren